Tałesy, kapoty, załóżki

Tałesy, kapoty, załóżki

Na wystawie „Tałesy, kapoty, załóżki. Opowieść o ubiorach polskich Żydów od średniowiecza po XX wiek” przedstawiamy 10 rekonstrukcji dawnych ubiorów na podstawie przedstawień polskich Żydów, źródeł pisanych i wykrojów. Część z rekonstrukcji wykonaliśmy z oryginalnych tkanin przedwojennych pochodzących z dawnego żydowskiego domu ze Starego Sącza. Prezentujemy również pamiątki po nowosądeckich Żydach takie jak tałes Jakuba Müllera czy przedwojenne torebki i kapelusze Reginy Kempińskiej z domu Rigelhaupt.

Z uwagi na panoszącą się epidemię nie mogliśmy zaprosić do Domu Historii; w związku z tym przygotowaliśmy zarówno wirtualne zwiedzanie wystawy on-line, jak i krótkometrażowy materiał filmowy, który prezentuje wystawę i jest opowieścią o historii żydowskich ubiorów w Polsce.

Wirtualne zwiedzanie dostępne jest pod adresem: http://wystawa.nomina.pl/
Nagranie z wystawy dostępne jest w serwisie YouTube pod adresem: https://youtu.be/5Z90wVCHR8s (premiera obu materiałów miała miejsce 12.11.2020)

Koncepcja i scenariusz wystawy: Maria Molenda

Wystawa powstała dzięki wsparciu finansowemu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny. Nagranie wystawy sfinansowało Miasto Nowy Sącz.
Naszym partnerem w tym projekcie jest Archiwum Narodowe w Krakowie oraz Fundacja Centrum Dariusza Popieli i projekt Ludzie, Nie Liczby.

 

Skip to content