Rok 2018 w Nominie – podsumowanie
| On sty01,2019Minął rok 2018. Zapraszamy do zapoznania się z opisem naszych działań, które miały wóczas miejsce. Były one związane z edukacją, kulturą i historią.
Za Fundacją Nomina Rosae kolejny intensywny rok działalności. 2018 minął nam szybko i stał się dla nas szczególnym rokiem, ponieważ udało się nam w nim zrealizować nasze wieloletnie marzenie, którym było stworzenie filmu o Bolesławie Barbackim. W konkursie Filmoteki Małopolskiej przyznano nam grant na realizację pełnometrażowego dokumentu, projekt wsparło również Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ jako współproducent filmu, a także Miasto Nowy Sącz, Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu i Firma FAKRO; współproducentem filmu jest Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie. W rolę główną wcielił się Arkadiusz Detmer, a reżyserii podjęła się Barbara Szewczyk, reżyserka, z którą współpracujemy już od dawna. Plan filmowy trwał ponad tydzień, powstały wtedy zdjęcia dokumentalne, nagrania wywiadów i scen fabularnych. Do zgromadzenia przez nas bogatej bazy źródłowej o Bolesławie Barbackim przyczyniła się ogromnie pani Monika Ślepiak, a także pan Łukasz Kopiec i pani Ewa Kustroń de Ramos. Tajemniczą pracownię malarza odtworzyliśmy, dzięki uprzejmości właściciela, dokładnie w tym miejscu, w którym mieściło się malarskie studio Bolesława, tj. we frontowych pokojach pięknej willi Marya.
Film pochłonął sporo czasu, energii i finansów, stając się naszym flagowym projektem w 2018 roku, ale poza nim prowadziliśmy także inne działania. W ramach naszej działalności edukacyjnej odbyła się XIII edycja programu Labirynt Historii (wsparta przez Województwo Małopolskie i Miasto Nowy Sącz), która poświęcona została odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Naszymi partnerami w realizacji Labiryntu byli: Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka oraz Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu. W tegorocznym programie odbyło się 8 wykładów poruszających różnorodne zagadnienia związane z niepodległością Polski, zorganizowaliśmy 3 wieczory z historią, w ramach których spotkaliśmy się z przedstawicielami sądeckich rodzin, a także warsztaty tańców polskich i konferencję nauczycieli i uczniów. Jak zwykle ukazał się folder, a ciekawe artykuły historyczne przygotowane przez zaproszonych w tym roku wykładowców wkrótce znajdą się na stronie Labiryntu Historii.
W ramach działań edukacyjnych prowadziliśmy także w tym roku dwa Bony Kultury w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ – „Osobliwy album pamięci”, uwrażliwiający na historię rodzinną i dawne fotografie oraz cykl „Orły Nasze”, poświęcony historii godła Polski. Współorganizowaliśmy także Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, 76. Rocznicę Likwidacji Getta w Nowym Sączu, a także zaangażowaliśmy się w projekt Dariusza Popieli „Ludzie Nie Liczby”, w wyniku którego uporządkowany został cmentarz żydowski w Krościenku nad Dunajcem, a także powstał pomnik z nazwiskami ofiar Holokaustu – dawnych Żydowskich mieszkańców Krościenka. Pozyskaliśmy grant ze Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny na wzniesienie tego monumentu. Wsparliśmy także spotkanie z Anną Bikont, autorką książki „Sendlerowa. W ukryciu”.
W naszej pracowni również nie próżnowaliśmy. Powstały m.in. królewskie szaty dla słowackiego stowarzyszenia „Koronacyjna Bratysława”, ubiory na ekspozycje w Muzeum w Limanowej oraz w Muzeum w Przemyślu, dla którego wykonaliśmy jedwabną suknię królowej Jadwigi oraz stroje królów, Kazimierza Wielkiego i Władysława Jagiełły. Przygotowywaliśmy także kilkukrotnie ubiory na pokazy i na potrzeby działań filmowych i edukacyjnych. Naszych własnych pokazów i akcji artystycznych w dawnych ubiorach także nie zabrakło. W tym roku braliśmy udział m.in. w otwarciu nowej siedziby Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, w nowosądeckim Jarmarku św. Małgorzaty oraz w I Święcie Szlaku Orlich Gniazd na Zamku w Pieskowej Skale.
W tym roku zorganizowaliśmy i współorganizowaliśmy trzy wystawy: „Charlesa Merrilla podróż przez życie”, opowiadającą o tym niezwykłym człowieku, naszym darczyńcy, poprzez pamiątkowe obiekty i przedmioty z nim związane, które na wystawę przygotowała i udostępniła żona pana Merrilla, pani Julie Boudreaux. Klasyczną już naszą wystawę „Królestwo Baśni” zaprezentowaliśmy w Muzeum Regionalnym w Limanowej, a w Nowym Sączu w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej odbyła się wystawa „Modni w Niepodległości”, na której znalazły się przygotowane przez nas rekonstrukcje ubiorów, oryginalne akcesoria i reprodukcje fotografii z lat 1908–1939.Teatr Nomina Rosae pokazał się w tym roku na otwarciu nowej siedziby Biblioteki Pedagogicznej w Nowym Sączu, prezentując jeden z najpopularniejszych swoich spektakli, steampunkowo-magiczne „Mechaniczne Serce” z udziałem Justyny Stasik, Oli Powęzki i Łukasza Olesia. Przygotowaliśmy także teatralizowany wieczór poezji w ramach sierpniowej rocznicy likwidacji getta.
Mamy nadzieję, że nowy rok 2019 będzie dla nas równie ciekawy i pracowity – już zresztą tak się zapowiada! Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami podczas naszych działań, dziękujemy naszym partnerom instytucjonalnym, naszym mecenasom i grantodawcom – bez nich byłoby bardzo trudno robić to, co robimy – naszym kochanym wolontariuszkom za udział w pokazach, a także nauczycielom i uczniom za zainteresowanie Labiryntem Historii. Dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierają duchowo i finansowo i mamy nadzieję, że będziecie z nami również w nadchodzącym roku 🙂