„Ogrody secesji” – Złote Popołudnie
| On wrz01,202316 września 2023 r. zapraszamy na kolejną edycję Złotego Popołudnia w dworze w Stryszowie!
Tym razem naszym motywem przewodnim będą sztuka secesji, świat natury i magia obiektywu.
Machina czasu w Dworze w Stryszowie ruszy o godzinie 13.00.
Podczas pikniku będziecie mogli m.in. umówić się na wizytę w atelier fotografa, obejrzeć kameralną wystawę oryginalnych fotografii z początku XX wieku, wysłuchać wykładu „Ogrody secesji”, wziąć udział w warsztatach haftu „Haftowany zielnik”, a o godzinie 18.00 dać się oczarować fantazyjnym dźwiękom klarnetu.
Tegoroczny program Złotego Popołudnia współtworzyć będą: Barbara Borowicz i Yu Huijing, Kings Town Dancers, Dorota Markowska-Bochenek, Katarzyna Fujak, GRH Ziemia Obiecana, Joanna Pyka i Marcin Szwaczko (Retro Atelier). Więcej szczegółów poniżej
Partnerem projektu Złote Popołudnie jest Teatr Tańca Terpsychora
OGRODY SECESJI
ZŁOTE POPOŁUDNIE w DWORZE w STRYSZOWIE
16 września 2023, Dwór w Stryszowie 13.00–19.00
13:00–18.00 „ATELIER SECESJA” wystawa oryginalnych fotografii z przełomu XIX i XX
wieku ze zbiorów Fundacji Nomina Rosae i kolekcji prywatnych, której towarzyszyć będzie
czynne atelier prowadzone przez panią Joannę Pykę, w którym to będzie można wykonać bardzo popularne w II połowie XIX w. zdjęcie wizytowe tzw. carte de visite – fotografię umieszczoną na kartoniku. Były one odzwierciedleniem dzisiejszej „wizytówki”, którymi można było się swobodnie wymieniać, ze względu na ich niewielki format. Zapoczątkowały one modę na kolekcjonowanie fotografii oraz zakładanie albumów rodzinnych, a dzięki Pani Joannie, każdy uczestnik wydarzenia będzie mógł otrzymać swoją własną carte de visite na pamiątkę.
W czasie pikniku na miejscu będzie również Marcin Szwaczko z Retro Atelier, który wykonywać będzie fotografie w technice mokrego kolodionu.Wokół dworu przechadzać się będą osoby przeniesione w czasie prosto z 1900–1912 do
XXI wieku (Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Ziemia Obiecana”)
13:30 Warsztaty „Haftowany zielnik” – prowadzenie Dorota Markowska-Bochenek
16:00 Wykład „Ogrody Secesji” o elementach roślinnych w sztuce secesyjnej – Katarzyna Fujak
17.30 Pokaz i lekcja walca (Kings Town Dancers)
18.00 Koncert klarnetowy w wykonaniu Barbary Borowicz oraz Yu Huijing
Liczba miejsc jest ograniczona, na wydarzenie obowiązują zapisy. Prosimy o przesyłanie zgłoszeń na wydarzenie na adres: justyna.zarnowska@wawelzamek.pl
Warsztaty haftu „Haftowany zielnik” prowadzić będzie Dorota Markowska-Bochenek, która haftem pasjonuje się od najmłodszych lat, wykonując go w różnych technikach. Szczególnym sentymentem darzy haft historyczny. Wykonuje hafty według zachowanych starych wzorów, ozdabiając nimi przedmioty użytkowe oraz rekonstrukcje strojów XIX-wiecznych. Haftuje również stroje ludowe. Jej prace można było zobaczyć na wielu wystawach dotyczących haftu oraz historii ubioru. Cały czas doskonali warsztat a swoje prace prezentuje na Facebooku https://www.facebook.com/szmizetka oraz na Instagramie https://www.instagram.com/szmizetka_embroidery
Warsztaty walca, tańca, który powstał na początku XIX w., stopniowo zyskiwał popularność i uznanie, by na początku XX w. mieć już swoją ugruntowaną pozycję na salonach i dworach, poprowadzą Kings Town Dancers, duet profesjonalnych tancerzy, którzy, łącząc taniec i teatr, przybliżają widzom tańce minionych epok. Promują polską i słowacką kulturę, nie tracąc zainteresowania tanecznymi tradycjami innych narodów. Wcielając się w barwne postaci, zapraszają widzów do swojego tanecznego świata pełnego treści i harmonii. Repertuar zespołu obejmuje tańce charakterystyczne (tradycyjne) różnych krajów, tańce epokowe (renesansowe, barokowe, XIX-wieczne, tańce lat 20. XX wieku), polskie tańce narodowe oraz tańce staropolskie.
Towarzyszyć będzie nam również pochodząca z Łodzi Grupa Rekonstrukcji Historycznej ZIEMIA OBIECANA. Jej głównymi celami są: promowanie historii miasta Łodzi oraz edukacja historyczna. Oferują profesjonalną oprawę edukacyjno-kostiumową, wykłady, pokazy mody, sceny z życia ówczesnych, prelekcje o historii włókiennictwa i Łodzi oraz prezentacje oryginalnych przedmiotów z przełomu XIX i XX wieku podczas różnych imprez kulturalnych i państwowych. Skupiają się głównie na latach 1880–1914, czyli latach, w których w przybliżeniu dzieje się akcja powieści „Ziemia obiecana” Władysława Stanisława Reymonta (choć czas akcji jest bliżej nieokreślony). Odtwarzają sylwetki reprezentujące dwie grupy społeczne tworzące fabryczną Łódź: robotników (m.in. tkaczki, włókniarzy, majstrów) oraz klasę wyższą (m.in. właścicieli fabryk, dyrektorów zakładów włókienniczych, urzędników państwowych, pracowników kantorów fabrycznych). W niedalekiej przyszłości planują odtworzyć także Policję Carską oraz carskich urzędników państwowych.
Podczas pikniku będzie można zostać uwiecznionym na fotografii w technice mokrego kolodionu – jednego z pierwszych negatywowo-pozytywowych srebrowych procesów fotograficznych. Polega on na przygotowaniu emulsji fotograficznej złożonej np. z soli jodu, potasu i kadmu. Sole te, zawarte w emulsji wylanej na płytę, podczas reakcji uczulania w azotanie srebra „zamieniają” się w światłoczułe halogenki srebra. Płytę po uczuleniu należy jak najszybciej, nim wyschnie, naświetlić, wywołać i utrwalić. Stąd też w nazwie przymiotnik „mokry”. Jest to jedno z ograniczeń procesu, szczególnie w plenerze. Potrzeba wówczas przenośnej ciemni. Zdjęcia w tej technice wykonywać będzie Retro Atelier, które rekonstruuje XIX-wieczne techniki obrazowania, jak również na potrzeby zdejmowania obrazów z natury elementy ówcześnie panujących trendów ubierania się, umundurowania oraz stosowanych w tamtej epoce rekwizytów. Wykonuje także odbitki z uzyskanych negatywów, łącznie z modnym wówczas tonowaniem, barwieniem, podmalowywaniem i retuszem zdjęć. Członkowie Retro Atelier dbają o historyczność procesów; używają receptur i odczynników zgodnie z historycznymi faktami. Wszystkie komponenty (emulsje światłoczułe srebrowe czy chromianowe, wywoływacze, utrwalacze) procesów składają sami według oryginalnych receptur i przepisów. Robią zdjęcia plenerowe i atelierowe. Jako jedyni posiadamy atelier dzienne, typowe dla XIX i początku XX wieku.
Koncert klarnetowy: Prezentowany program zawierać będzie w sobie arcydzieła muzyki klasycznej przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku, wykonane na klarnecie – instrumencie, który za sprawą wcześniejszych dzieł Wolfganga Amadeusza Mozarta czy Johannesa Brahmsa przeżywał wtedy swój złoty wiek. Oryginalne kompozycje i transkrypcje na to instrumentarium wprowadzą słuchacza w klimat epoki secesji, a mistrzowskie interpretacje w wykonaniu jednej z najwybitniejszych polskich klarnecistek – Barbary Borowicz oraz towarzyszącej jej Yu Huijing, sprawią, że ten wieczór na długo utkwi w pamięci wszystkich melomanów. W programie koncertu znajdą się utwory mistrzów takich jak Claude Debussy, Gabriel Fauré, Antonín Dvořák czy Siergiej Rachmaninow. Każdy z nich przyczynił się do tworzenia unikalnych i pięknych dzieł muzycznych, które odzwierciedlały ducha i estetykę tego czasu.
Do zobaczenia na Złotym Popołudniu! Serdecznie zapraszamy!