Wojenny Nowy Sącz

Wojenny Nowy Sącz

Strona wojennysacz.pl to wyjątkowa platformie edukacyjna zawierająca mapę Nowego Sącza z zaznaczonymi 9 trasami studyjnymi, które prowadzą poprzez ulice miasta, wskazując na istotne punkty związane z okupacyjną historią miasta.  Ponadto znajduje się na niej 16 popularno-naukowych artykułów napisanych przez historyków i badaczy oraz opracowane przez nich biogramy osób związanych z Nowym Sączem, ponadto sto fotografii archiwalnych, trzy filmy krótkometrażowe prezentujące historie trzech kobiet związanych z Nowym Sączem i ich okupacyjne losy, fragmenty relacji osób, które przeżyły okupację, świadków historii, 4 podcasty oraz gotowe scenariusze lekcji, z których skorzystać mogą nauczyciele, a także innego rodzaju źródła i materiały z czasów okupacji.

Strona, którą stworzyliśmy i uruchomiliśmy w 2022 roku, będzie się sukcesywnie rozwijać, a kolejne treści i pamiątki, do jakich jeszcze dotrzemy, będą na niej publikowane w przyszłości.

Wiele materiałów na tej stronie pochodzi ze zbiorów prywatnych, zachęcamy zatem, aby pomagać nam ją rozwijać, dzieląc się rodzinnymi pamiątkami, dzięki czemu obraz wojennej historii Nowego Sącza stanie się pełniejszy, a wszyscy zainteresowani tym okresem będą mogli w łatwy i przystępny sposób korzystać z bogatych materiałów na niej zamieszczonych.

Inicjatorem projektu jest Fundacja Nomina Rosae, która w roku 2021 otrzymała grant z niemieckiej Fundacji EVZ w ramach programu local.history. Jego realizacja rozpoczęła się w latach 2021–2022 w szerokim parterstwie z wieloma instytucjami i organizacjami z Nowego Sącza i nie tylko.

Odwiedź stronę Wojennego Nowego Sącza

Skip to content