Wybór materiałów filmowych stworzonych przez Fundację lub związanych z naszą działalnością.
Produkcje filmowe Fundacji
Już od ponad pięciu lat Fundacja Nomina Rosae zajmuje się swoimi własnymi projektami filmowymi, tworząc edukacyjne i artystyczne filmy dotyczące m.in. lokalnej historii.
Wystawy i pracownia
Wystawa „Dawnej Mody Czar” zainaugurowała działalność Domu Historii naszej fundacji w sierpniu 2015 roku.
„Zimowe Baśnie” to druga wystawa, którą oglądać można było w Domu Historii w Nowym Sączu (styczeń – marzec 2016).
„Modnie przez wieki” to fragment reportażu zrealizowany w dawnej pracowni Nomina Rosae przez Telewizję Kablową w Nowym Sączu (2012 rok).
Sądecki Sztetl
„Nie znam śmierci swojej” – uroczystości rocznicowe zorganizowane w Nowym Sączu w 75. rocznicę likwidacji nowosądeckiego getta przez Fundację Nomina Rosae w ramach programu Sądecki Sztetl. Materiał zrealizowany przez RTK w Nowym Sączu
„75 lat temu zginął przedwojenny Nowy Sącz” to materiał zrealizowany przez RTK w Nowym Sączu podczas obchodów 75, rocznicy likwidacji getta w Nowym Sączu. Mówi Łukasz Połomski, dyrektor Sądeckiego Sztetlu
Więcej informacji na temat edukacyjnego programu Sądecki Sztetl, działającego w ramach Fundacji w Nowym Sączu z inicjatywy historyka dr. Łukasza Połomskiego od ponad 4 lat znajdziesz w zakładce Edukacja/Sądecki Sztetl
Serdecznie zapraszamy również na stronę programu pod adresem www.sadeckisztetl.com
Labirynt Historii
Wykład „Zarys dziejów Zakonu Niemieckiego od czasów nowożytnych do współczesności” prof. Udo Arnolda (Uniwersytet Bonn) w ramach programu Labirynt Historii, edycja I: Krzyżacy.
MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu, 2006.
Wykład „Między dżihadem a racją stanu: dyplomacja osmańska w epoce nowożytnej”, prof. Dariusza Kołodziejczyka (Uniwersytet Warszawski), w ramach programu Labirynt Historii, edycja II: Turcy, MCK SOKÓŁ, Nowy Sącz, 2007.
Film zrealizowany w ramach warsztatów z filmu kostiumowego prowadzonych przez Barbarę Szewczyk w trakcie VIII edycji Labiryntu Historii, pt. „Uchwycić. Utrwalić Nie Zapomnieć. 150. rocznica powstania styczniowego”.
Nowy Sącz, 2013.
Koncert „Wrota do Wolności” w ramach VIII edycji Labiryntu Historii pn. „Uchwycić. Utrwalić. Nie zapomnieć. 150. rocznica powstania styczniowego” w wykonaniu zespołu StereoTypy i Chóru Scherzo. Teksty utworów rapowanych to przede wszystkim wiersze i piosenki powstańcze oraz mówiące o powstaniu w specjalnych aranżacjach przygotowanych specjalnie na Labirynt.
Nowy Sącz, 2013.
Wykład „I wojna światowa i jej wpływ na losy społeczeństw” dr. hab. Jerzego Pająka (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach) wygłoszony w trakcie IX edycji Labiryntu Historii pt. „Rodzina wobec wojny 1914-1918”.
MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu, 2014.
Wykład „Roksolana i inne. Kobiety w haremie sułtanów osmańskich od XV do XVII wieku” wygłoszonego w trakcie XI edycji Labiryntu Historii pt. „Historia Kobiet – Kobiety w Historii”.
MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu, 2016.
Więcej informacji na temat edukacyjno-artystycznego programu Labirynt Historii, organizowanego przez Fundację we współpracy z MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu od ponad 10 lat znajdziesz w zakładce Edukacja/Labirynt Historii
Serdecznie zapraszamy również na stronę programu pod adresem www.labirynthistorii.pl
Złote Popołudnie
Wspomnienie ze Złotego Popołudnia – reportaż radiowy z pierwszej edycji XIX-wiecznego pikniku zrealizowany został przez Katarzynę Hnat dla Radia Złote Przeboje 93,8 FM.
Wspomnienie Złotego Popołudnia w 2014 roku w Pałacu Goetzów-Okocimskich w Brzesku.
(Reżyseria i montaż – Barbara Szewczyk)
Zaproszenie na III edycję Złotego Popołudnia w Pałacu Śmiłowice k. Nowego Brzeska.
(2015, reż. Barbara Szewczyk)
Zaproszenie na Złote Popołudnie – IV edycję, która odbyła się w Dworze Sieraków k. Dobczyc w 2016 roku.
Film powstał dzięki uprzejmości Domowej Kostiumologii i Buduaru Panny Wrońskiej.
Więcej informacji na temat XIX-wiecznego stylowego pikniku Złote Popołudnie, organizowanego przez Fundację rokrocznie od 2013 znajdziesz w zakładce Edukacja/Złote Popołudnie
Serdecznie zapraszamy również na stronę wydarzenia pod adresem www.zlote-popoludnie.pl
Więcej materiałów znaleźć można na kanale Nomina Rosae w serwisie YouTube
By nie przegapić nowych filmów, subskrybuj nasz kanał!