Pracownia

Pracownia Rekonstrukcji Ubiorów Dawnych i Kostiumów

Fundacja szczególnie specjalizuje się w historii dawnej mody. W jej ramach od ponad 11 lat działa Pracownia Rekonstrukcji Ubiorów Dawnych i Kostiumów, w której powstają stroje i kolekcje przede wszystkim na potrzeby placówek muzealnych i instytucji kulturalnych. Ubiory wykonane w pracowni Fundacji weszły w skład stałych ekspozycji muzealnych (m.in. Muzeum Zamkowego w Malborku, Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Historii Polski w Warszawie, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Muzeum w Gliwicach, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum w Kieżmarku na Słowacji).

W pracowni wykonujemy zarówno rekonstrukcje ubiorów, jak i kostiumy teatralne (m.in. dla Teatru Plejada w Krakowie oraz Teatru Storia w Nowym Sączu) i filmowe, a także ubiory inspirowane wzorami i motywami historycznymi. Przykłady naszych realizacji – zarówno rekonstrukcji, jak i kostiumów można oglądać w dziale „Ubiory”.

Zapraszamy do niezwykłego świata dawnych ubiorów! Pytania i zamówienia prosimy kierować na adres: pracownia@nomina.pl lub fundacja@nomina.pl

Często zadawane pytania

Czym zajmuje się pracownia Nomina Rosae?

Pracownia Rekonstrukcji Ubiorów Historycznych i Kostiumów Nomina Rosae – jak sama nazwa wskazuje – zajmuje się wykonywaniem rekonstrukcji Ubiorów Historycznych oraz tworzeniem kostiumów historycznych na potrzeby teatrów, muzeów, produkcji filmowych, na potrzeby własne Fuindacji i na zamówienia indywidualne.

Czym różni się rekonstrukcja od kostiumu?

Rekonstrukcja to odtworzenie dawnego ubioru lub jege elementu w sposób jak najbardziej wierny, zbliżony do oryginału (w ramach możliwości technicznych oraz dostepnęj wiedzy i źródeł). Kostium może byc luźniej inspirowaną kreacją opartą na oryginalnych ubiorach. Wykonujemy zarówno rekonstrukcje, jak i kostiumy, w zależności od preferencji zamawiającego.

Czy wykonujecie także ubiory chłopstwa/mieszczan/mniejszości etnicznych?

Staramy się być jak najbardziej wszechstronni, w związku z czym zajmujemy się nie tylko ubiorami szlachty i najbogatszych przedstawicieli dawnych społeczeństw, ale również tym, co nosiły inne warstwy, a także osoby z marginesów i nizin społecznych.

Czy można zamówić u Was mundur wojskowy?

Szycie rekonstrukcji mundurów wojskowych z XIX i XX w. jest sprawą trudną i wymaga dodatkowej pracy ze źródłami dla odpowiedniego oddania realiów określonego oddziału lub formacji, która mundur nosiła. Dlatego do każdego zamówienia podchodzimy indywidualnie.

Jaki jest orientacyjny koszt sukni/kontusza/innego ubrania?

Słyszymy to pytanie często, a jest na nie niezwykle trudno odpowiedzieć. Wszystko zależy od skomplikowania kroju, jakości i ilości użytych tkanin i ozdób, akcesoriów, które mają towarzyszyć ubiorowi i wielu wielu innych czynników. Na pytanie o koszt wykonania danego zamówienia najpierw musimy wspólnie z zamawiającym ustalić szczegóły, by móc podać (choćby orientacyjną) wycenę.

Jaki jest przybliżony czas realizacji zamówienia

Odsyłamy uprzejmie do odpowiedzi na poprzednie pytanie.

Jesteś gotów złożyć zamówienie lub masz wiecej pytań?

Napisz do nas!

Skip to content