Ocalone z pożogi

Ocalone z pożogi

W roku 2017 w Domu Historii zaprezenotowaliśmy zupełnie nową ekspozycję pt. „Ocalone z Pożogi. O książkach, które przetrwały Zagładę”, której powstanie związane było z rocznicą niesławnej „Akcji Kwietniowej”

Wystawa jest poruszającą opowieścią o losie ludzi i przedmiotów skazanych na unicestwienie. Znajdują się na niej zachowane egzemplarze książek w języku hebrajskim, polskim i niemieckim, które miały żydowsich właścicieli, pochodziły z żydowskich bibliotek prywatnych i instytucjonalnych. Poza książkami na wystawie znalazły się przedmioty kultu, ciekawe drobiazgi i pamiątki związane z żydowską tradycją i historią, a także informacje poświęcone żydowskiemu czytelnictwu i drukarstwu w Nowym Sączu w okresie przedwojennym.

Znakomita większość przedmiotów prezentowanych na ekspozycji pochodziła z prywatnej kolekcji p. Józefa Gucwy, a także ze zbiorów Fundacji Nomina Rosae, Biblioteki Publicznej im. Józefa Szujskiego oraz ze zbiorów prywatnych kolekcjonerów, m.in. p. Łukasza Kopca.

Mecenasem wystawy był Pan Charles Merrill

Partnerami wystawy byli: Biblioteka Publiczna im. J. Szujskiego, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu, Archiwum Narodowe w Krakowie oddział w Nowym Sączu, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Stowarzyszenie Profesjonalnego Samorządu.

Organizatorzy dziękują za pomoc p. Zbigniewowi Oprządkowi z Krosna.

Skip to content