Faust i Małgorzata

Faust i Małgorzata

„Faust i Małgorzata” to nowe spojrzenie na legendę Fausta – sięgającą XVI wieku opowieść o doktorze nauk, który w pogoni za młodością, potęgą i władzą zaprzedaje duszę diabłu. Mit faustyczny opowiedziany został na wiele różnych sposobów, w literaturze m.in. przez Christophera Marlowe’a i Johanna Goethego, ale także w licznych dziełach operowych, teatralnych i filmowych. W różnych wersjach żywot Fausta, jego pakt z diabłem i wyrzeczenie się Boga stają się pretekstem do rozważań nad aspektami ludzkiego życia, religii, cywilizacji, kultury czy moralności. W opowieści o Fauście ważna jest również postać Małgorzaty – młodej dziewczyny, którą Faust uwodzi i doprowadza do upadku.

Co dzieje się z Faustem u schyłku XXI wieku? Gdzie się znajduje i dokąd zmierza? Czy uda mu się osiągnąć swój cel? Co z perspektywy swego długowiecznego życia myśli o problemach, które zajmowały go dawniej? Jak po 500 latach wygląda jego układ z Mefistofelesem i czy rozliczył się ze zła wyrządzonego Małgorzacie?

„FAUST I MAŁGORZATA”, Teatr Nomina Rosae, 2017
Scenariusz i reżyseria: Maria MOLENDA
obsada:
Aleksandra POWĘZKA – Faust
Justyna STASIK – Małgorzata
Maciej WALASEK – Mefisto

Multimedia: Maciej WALASEK
Kostiumy i scenografia: Maria MOLENDA, Elżbieta MĘŻYK

Spektakl powstał przy okazji realizacji XII edycji Labiryntu Historii pt. „Między posłuszeństwem a poszukiwaniem – z historii religii“

„Faust i Małgorzata”. reż. M. Molenda, 2017

Skip to content