Codzienność pod okupacją

Codzienność pod okupacją

Wystawa „Codzienność pod okupacją. Nowy Sącz 1939–1945” powstała w Domu Historii w 2016 roku, by ukazać codzienne życie mieszkańców Nowego Sącza w tych trudnych i strasznych latach, zmagania i problemy zwykłej ludności cywilnej, walkę o przetrwanie i zachowanie człowieczeństwa. Na wystawie zobaczyć i usłyszeć można było m.in.: jak wyglądało miasto przed wojną, co działo się w nim w miesiącach bezpośrednio poprzedzających niemiecką agresję, w jaki sposób represje okupanta dotykały życia ludzi we wszystkich jego aspektach (nie tylko przez bezpośrednie, fizyczne zagrożenie, ale i wyniszczającą walkę kulturową i ekonomiczną), jak ograniczono prawa i wolność ludności żydowskiej zamkniętej w getcie i w końcu wywiezionej z miasta na śmierć, jak zwalczano sądecką konspirację i w końcu w jakim stanie Nowy Sącz witał koniec wojny i zbliżające się lata sowieckiej kontroli.

Kogo jesienią 1939 roku pochowano w Nowym Sączu z najwyższymi nazistowskimi honorami? Jak nazywały się w okresie wojny ulica Jagiellońska i główny Rynek? Dlaczego działalność podziemna była w Nowym Sączu wyjątkowo trudna? Dlaczego Niemcy wywieszali w mieście listy osób, które w przyszłości mogą zostać skazane na śmierć? Kto i dlaczego wysadził w powietrze sądecki zamek? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można było odszukać na wystawie w Domu Historii.

Wystawa „Codzienność pod okupacją. Nowy Sącz 1939–1945”, Dom Historii, ul. Pijarska 21, Nowy Sącz; Fundacja Nomina Rosae, wrzesień 2016.

Wystawa powstała dzięki mecenatowi Pana Charlesa Merrila i została zorganizowana pod honorowym patronatem Pana Ryszarda Nowaka, prezydenta miasta Nowego Sącza. Partnerami wystawy byli Archiwum Narodowe w Krakowie Oddział Nowy Sącz, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu, Sądecka Biblioteka Publiczna im. Józefa Szujskiego, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu oraz Parafia Ewangelicko-Augsburska w Nowym Sączu
Wystawa powstała także dzięki wsparciu i pomocy, która okazali: pani Marta Kalarus, pani Izabela Czajkowska, pani Barbara Fyda, Wspólnota Emaus Nowy Sącz, pan Przemysław Żak, pani Anna Kozaczka wraz z matką, Artur Franczak dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej, pan Maciej Zaremba
Organizatorzy kierują szczególne podziękowania do pani Alicji Derkowskiej.

Skip to content