„Kobiety jako Ofiary Holokaustu”. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
| On sty27,201627 stycznia 2016 r. w Międzynarodowy Dzien Pamięci o Ofiarach Holokaustu spotkaliśmy się w Domu Historii aby wziąć udział w wykładzie „Kobiety jako ofiary Holokaustu”.
27 stycznia, w środę, w Międzynarodowy Dzien Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Domu Historii odbyło się spotkanie „Kobiety jako ofiary Holokaustu”. W jego ramach odbyła się dyskusja z udziąłem doktor Martyny Grądzkiej z Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.
Wydarzenie organizowane było jako część projektu Młodzi Ambasadorzy Tolerancji, organizowanego w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Martyna Grądzka (ur. 1986) historyk, judaistka i edukatorka. Absolwentka Instytutu Historii Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie i Katedry Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Pracownik Referatu Badań Naukowych Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Jej zainteresowania badawcze oscylują wokół zagadnień związanych ze społecznością żydowską na terenie Polski. Prowadzi badania na temat Holokaustu, ze szczególnym uwzględnieniem Zagłady Żydów krakowskich. W Katedrze Najnowszej Historii Polski Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, pod kierunkiem prof. Jacka Chrobaczyńskiego przygotowuje rozprawę doktorską dotyczącą wojennych losów kobiet żydowskich, przebywających w okupowanym Krakowie. Autorka tekstów publicystycznych i naukowych dotyczących m.in. getta krakowskiego, obozu Płaszów, procesu komendanta obozu Płaszów – Amona Götha. Uczestniczka konferencji naukowych i międzynarodowych projektów edukacyjnych, dotyczących relacji polsko-żydowskich i nauczania o Holokauście i Antysemityzmie.