Spotkanie w rocznicę „Akcji Kwietniowej”
| On kw.09,201629 kwietnia 2016 r. zapraszamy na godz. 18.00 do Domu Historii, gdzie odbędzie sie spotkanie poświęcone rocznicy „Akcji Kwietniowej” w nowosądeckim gettcie.
29 kwietnia 2016 roku chcemy przypomnieć o tragicznych wydarzeniach, które ponad 70 lat temu wydarzyły się w nowosądeckim getcie. Pod koniec kwietnia 1942 roku okupujący miasto Niemcy na żydowskim cmentarzu przy ul. Rybackiej zamordowali 300 osób. Tego samego dnia pijani żołnierze wkroczyli również na teren getta, gdzie bez żadnego powodu zabili jeszcze prawie 100 osób.
Chcemy upamiętnić ludzi, którzy stracili wtedy życie w bezsensownej akcji podyktowanej zachcianką pijanych alkoholem, władzą i przemocą ludzi. Zapraszamy Państwa do wspólnego z nami upamiętnienia tragicznych ofiar ostatnich dni kwietnia 1942 roku, także przez skłądanie zniczy i kwiatów pod tablicą na domu przty ul. Franciszkańskiej w Sączu, która upamiętnia tę tragedię.
Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00 w Domu Historii przy ul. Pijarskiej 21.
W programie:
– Słowo wstępne Łukasza Połomskiego. Przypomni on o przebiegu tej strasznej zbrodni, opowie także (splecioną również z tymi dniami) historię dentysty z nowosądeckiego getta, po którym pamiątka znalazła się w zbiorach Sądeckiego Sztetlu;
– Promocja książki „Pamiętając dla Przyszłości”. Książka powstała w ramach projektu „Sądecki Sztetl – Młodzi Ambasadorzy Tolerancji” i opowiada o historii sądeckich i polskich Żydów, o wielokulturowej Sądecczyźnie, o problemie mowy nienawiści we współczesnym świecie i nie tylko;
– Pokaz filmu „Śladami Ahaswerusa” (ok. godz. 18.45). Film w reżyserii Barbary Szewczyk opowiada o kursie, który Młodzi Ambasadorzy Tolerancji przebyli podczas projektu, o ich drodze w kierunku lepszego zrozumienia sądeckich „innych”, dawnych sąsiadów polskich mieszkańców Sądecczyzny i tego, jak ważne dla przyszłego harmonijnego współistnienia są empatia, tolerancja i dialog.
Na wydarzenie wstęp wolny. Zapraszamy!
Strona wydarzenia w serwisie Facebook
Wydarzenie, film oraz książka realizowane są w ramach projektu „Sądecki Sztetl – Młodzi Ambasadorzy Tolerancji” odbywającego się w ramach programu „Obywatele dla Demokracji” finansowanego z Funduszy EOG, którego operatorem w Polsce jest Fundacja im. S. Batorego i Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży.
Druk podręcznika został finansowo wsparty przez Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu,