Chanuka – Spotkania z żydowskimi świętami
| On gru09,2014W tę niedzielę, 14 grudnia odbyło się ostatnie wydarzenie z cyklu „Spotkania ze świętami żydowskimi”, organizowane przez Fundację w ramach inicjatywy Sądecki Sztetl, przy współpracy Biblioteki Pedagogicznej i Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.
Chanuka jest jednym z najbardziej rodzinnych świąt żydowskich i trwa aż osiem dni. Często nazywana jest także „świętem świateł”, co odnosi się do cudu, jaki wydarzył się po powstaniu Machabeuszów. Wtedy, po uwolnieniu spod władzy Seleucydów i ponownym poświęceniu Świątyni Jerozolimskiej, rytualnie zapalono lampy oliwne. Mimo niewielkiej ilości oliwy, światło paliło się przez osiem dni, co uznano za cud.
W niedzielę 14 grudnia o godz. 17 w Dawnej Synagodze przy ul. Berka Joselewicza 12 o znaczeniu święta Chanuka opowiedział nam rabin naczelny Krakowa Eliezer Gurary. Razem z przedstawicielami władz Nowego Sącza symbolicznie zapalił chanukiję – świąteczny świecznik. Wydarzenia z księgi Machabeuszy przybliżyli nam aktorzy związani z Teatrem Nomina Rosaey: Jan Korwin Kochanowski, Anna Jurczak, Karolina Fortuna i Karolina Lisik. Mieliśmy okazję także posłuchać chrześcijańskich duchownych z Nowego Sącza – ks. Dariusza Chwastka, pastora Jacka Orłowskiego i ks. Jana Polaka – którzy przybliżyli nam znaczenie światła dla wyznawców innych religii. Spotkanie zakończyło podsumowanie działalności „Sądeckiego sztetlu” w 2014 roku. Opowiedzieliśmy także trochę o planach na kolejny rok.
Wydarzenie to było już ostatnim z cyklu „Spotkania z żydowskimi świętami”, którego celem przez cały ten rok było propagowanie wiedzy na temat świąt i kultury żydowskiej, zapoczątkowanego z inicjatywy Sądeckiego Sztetlu.
Wstęp na wydarzenie jest wolny. Organizatorami spotkania są: Fundacja Nomina Rosae (Sądecki Sztetl), Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu.