Wizyta studyjna w Auschwitz-Birkenau
| On mar19,2016Grupa naszych Ambasadorów miała okazję wziąć udział w wyjeździe studyjnym do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz w towarzyszących mu warsztatach w ramach programu „Małopolska Pamięta”
Grupa naszych Ambasadorów miała okazję w dniach 18 – 19.03.2016 wziąć udział w wyjeździe studyjnym do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz w towarzyszących mu warsztatach w ramach programu „Małopolska Pamięta”, realizowanego przez Urząd Marszałkowski, będącego obecnie na etapie projektu pilotażowego.
W piątek, 18 marca wyruszliśmy wraz ze wschodzącym słońcem z Nowego Sącza w silnym, 19-osobowym składzie. Do Oświęcimia dotarliśmy bez przygód, na miejscu zajęła się nami pani Katarzyna Piosek, która koordynowała naszą wizytę. O 9 znaleźliśmy się już w Centrum Żydowskim, gdzie dołączyła do nas 11-osobowa grupa z jednego z krakowskich liceów. Wspólnie z nimi wzieliśmy udział w warsztatach „Życie przedwojenne Żydów w Oświęcimiu”, podczas których dowiedzieliśmy się nowych ciekawych rzeczy o kulturze żydowskiej i o lokalnej społeczności.
Ok. godziny 11.30 rozpoczęła się nasza wizyta w Miejscu Pamięci. Dwie części memoriału (obóz I i II) zwiedzaliśmy łącznie przez ponad 3 godziny pod kierownictwem naszego przewodnika, jednego z pracowników Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Poruszające obrazy, historie i miejsca, które odwiedziliśmy z pewnością pozostawią w nas na długo niezatarty ślad.
Pierwszego dnia odbył się jeszcze warsztat „Dlaczego Auschwitz powinien nadal nas obchodzić” w miejscu naszego nocelgu, jakim był niezwykły kompleks budynków należących do Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu, w którym mieści się nie tylko klasztor, szkoła i internat, ale również hotel, warsztaty pracy i nie tylko.
Drugi dzień, sobotę, spędziliśmy w Bibliotece Galeria Książki w Oświęcimiu, gdzie posłuchaliśmy wykładu p. Alicji Bartuś pt. „Nie ma dzieci, są ludzie” oraz wzięliśmy udział w warsztacie „Od słów do zabijania” prowadzonym przez p. Katarzynę Piosek. Zwiedziliśmy również Bibliotekę – niezwykle nowoczesne i przyjazne mieszkańcom miejsce, stanowiące nie tylko skarbnicę wiedzy, ale również centrum kulturalne lokalnej społeczności.
Po wypełnieniu ankiet ewaluacyjnych i obiedzie wróciliśmy do domu. Nasz wyjazd trwał tylko dwa dni, ale wydarzyło się w jego trakcie bardzo wiele, otrzymaliśmy ogromną dawkę nie tylko niezwykle cennych informacji, ale również silnych emocji. Warsztaty i wykłady towarzyszące wizycie w Muzeum stanowiły doskonałe jej uzupełnienie i pozwoli pełniej zrozumieć to, co symbolizuje i o czym przypomina nam Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau.