Dwór z Aksamitu i Pereł – pokaz na Zamku Królewskim na Wawelu
| On lip13,202124 lipca tego roku zapraszamy na Zamek Królewski na Wawelu, gdzie zaprezentujemy renesansowy pokaz pod hasłem „Dwór z aksamitu i pereł”. Pokaz jest jednym z wydarzeń towarzyszących wystawie „Wszystkie arrasy króla. Powroty. 2021–1961–1921” i rozpocznie się o godzinie 15. Wstęp wolny!
Czasy renesansu to okres niebywałego luksusu w dworskich kreacjach. Wykonywano je z drogich, ekskluzywnych tkanin jedwabnych ze złotymi i srebrnymi nićmi, produkowanych przede wszystkim we Włoszech. W krajach Europy moda dworów królewskich i książęcych rozwijała się zgodnie ze specyfiką dworskiej etykiety, obyczajowością i upodobaniami estetycznymi.
W ramach pokazu zaprezentowane zostaną rekonstrukcje renesansowych kreacji dworskich z kręgu dworu Jagiellonów, a także dworów zagranicznych, które wywierały wpływ na wygląd ubiorów elit w dawnej Polsce. Ubiorom przygotowanym w pracowni Fundacji Nomina Rosae i prezentowanym przez tancerki Teatru Tańca Terpsychora i zespołu Kings Town Dancers oraz aktorki Teatru Nomina Rosae towarzyszyć będzie fachowy komentarz, fragmenty ze źródeł odnoszące się do mody, a także fragmenty literackich utworów z XVI w. oraz muzyka z renesansowych dworów wykonywana na żywo przez Zespół Muzyki Dawnej Floripari. Naszym gościem specjalnym podczas pokazu będzie również FABER•FAB z Mediolanu.
Opis wydarzenia na stronie Zamku Królewskiego na Wawelu | Wydarzenie na fanpage’u Zamku w serwisie Facebook
Autorką projektów ubiorów oraz koncepcji pokazu jest dr MARIA MOLENDA – historyk, kostiumolog, kostiumograf. Studiowała na UJ oraz na Uniwersytecie w Orleanie we Francji. W czasie studiów doktoranckich odbyła praktykę w dziale tkanin Muzeum Narodowego w Krakowie. Dr Maria Molenda projektuje kostiumy teatralne, współpracuje także z filmem, projektuje ubiory współczesne inspirowane historią i folklorem. Projektowane przez nią rekonstrukcje oraz kostiumy weszły do stałych ekspozycji muzeów polskich i słowackich. Jej zainteresowania badawcze obejmują szczególnie czasy renesansu i średniowiecza, a także XIX i pocz. XX w. Jest autorką książki „Splendide vestitus. O znaczeniu ubiorów na królewskim dworze Jagiellonów w latach 1447–1572”, (Kraków, 2012), a ostatnio publikacji poświęconej ubiorom polskich Żydów na przestrzeni wieków.
FLORIPARI – Zespół powstał w 1994 roku. Jednym z jego współzałożycieli jest Aleksander Tomczyk, który do dzisiejszego dnia pełni rolę kierownika artystycznego i stanowi oś zespołu. Ideą muzyków jest przybliżanie i prezentowanie polskiej dawnej sztuki muzycznej. Zespół wykonuje muzykę na instrumentach historycznych z uwzględnieniem dawnych technik wykonawczych, jak również w duchu licentia poetica, czego wyrazem są interpretacje inspirowane muzyką ludową lub orientalną. Od początku swojej działalności FLORIPARI bardzo aktywnie koncertuje w kraju i za granicą.
FABER•FAB – Fabio Lo Piparo | Działający w Mediolanie we Włoszech, doktor historii sztuki, twórca FABER•FAB zgłębia i odtwarza Dawną Sztukę Performatywną w całym jej spektrum, od aktorstwa do tańca, od śpiewu do kostiumu. Skupiając się głównie na modzie europejskiego renesansu i baroku, FABER•FAB wytycza swoją ścieżkę poszukiwań w zakresie ubiorów dawnych dla współczesnych artystów, traktując kostium jako miejsce, w którym ciało ma się odnaleźć, jako miejsce spotkania aktora z postacią. Poprzez ścisłe potraktowanie źródeł, materiałów i technik, interpretowanych w kontekście czasów współczesnych „Materialne Duchy” tworzone przez FABER•FAB zachowują i prezentują zestaw ruchów, gestów i ekspresji, które pozwalają odpowiednio przygotowanemu noszącemu ożywić postaci z przeszłości. Jako samokształcący się projektant i krawiec, FABER·FAB pracuje na indywidualne zamówienia wybranych klientów i współpracuje z produkcjami artystycznymi, wydarzeniami kulturalnymi i wystawami we Włoszech i za granicą.
DWÓR Z AKSAMITU I PEREŁ
KONCEPCJA, SCENARIUSZ, REŻYSERIA: MARIA MOLENDA
NARRATOR: JAN MANCEWICZ
MUZYKA: FLORIPARI
JOANNA TRAFAS – sopran
MARIA KLICH – sopran, lira korbowa
JUSTYNA GRABOWSKA – wirginał
MATEUSZ KOWALSKI – viola da gamba
ADAM NOWAKOWSKI – lutnia
BARTOSZ SAŁDAN – instrumenty perkusyjne
ALEKSANDER TOMCZYK – renesansowe instrumenty dęte i perkusyjne, kier.art.
TANIEC: KINGS TOWN DANCERS; ALICJA SZYBOWICZ, JÁN FEČKO
CHOREOGRAFIA POKAZU: MAJA ZAWADA
MODELKI I MODELE:
TEATR TAŃCA TERPSYCHORA: MAJA ZAWADA, GABRIELA ŚLUSAREK, ALICJA WIERZBOWSKA, ZUZANNA NACHYŁA, KATARZYNA RATASIEWICZ, PAULINA SZONOWSKA
NIMFY: MARTA NABIELEC, AGNIESZKA STAWICKA, MAŁGORZATA CIERLIK
TEATR NOMINA ROSAE: ANNA BERNADY, PIOTR CHOMA, MATEUSZ DEWERA, ANNA LENCZEWSKA, IRENA MICHALSKA, KATARZYNA RACZEK, JUSTYNA STASIK
GOŚCINNIE:
FABIO LO PIPARO (FABER•FAB)
CHARAKTERYZCJA: ANNA PAWLIK, JOANNA JANDURA, ELŻBIETA LEBIES, MARIA ŁUKASZEWSKA-CIESIELSKA, JANINA WATOR
WSPÓŁPRACA ORGANIZACYJNA: TAMADA MACIEJ WALASEK
REKONSTRUKCJE UBIORÓW RENESANSOWYCH:
PROJEKTY: MARIA MOLENDA
WYKONANIE: ATELIER NOMINA ROSAE
GŁOWNA KRAWCOWA: ELŻBIETA MĘŻYK
ASYSTENCI: ANNA BERNADY, JUSTYNA STASIK, MONIKA KROCZEK, HALINA MĘŻYK, ANNA NOWOGÓRSKA
KANAK KRÓLOWEJ BONY: PRACOWNIA JUBILERSKA JACEK PIETRZKIEWICZ
MECENAS REKONSTRUKCJI SUKNI KRÓLOWEJ BONY: FIRMA JUBILER SEZAM (www.jubilersezam.pl)
ORAZ MAREK KOSZAREK
SPECJALNE PODZIĘKOWANIA DLA PANA BOGDANA FLORKA
GOŚCINNIE W POKAZIE ZAPREZENTOWANO TRZY UBIORY Z PRACOWNI FABER•FAB. PROJEKT I WYKONANIE: FABIO LO PIPARO.