„Artyści i muzy. Podróż przez sztukę, namiętności i niebiosa”
| On lis30,2021W ramach XVI edycji programu edukacyjno-kulturalnego LABIRYNT HISTORII pt. „Artyści – wizjonerzy piękna” w dniu 26 listopada 2021 r. w sali im. L. Lipińskiego MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu miała miejsce premiera widowiska artystycznego „Artyści i muzy” według koncepcji i scenariusza Marii Molendy.
„Artyści i Muzy. Podróż przez sztukę, namiętności i niebiosa” to niezwykły spektakl swobodnie łączący muzykę, taniec, modę i poezję, zanurzony w młodopolskich nastrojach, przywołujący postacie wybitnych polskich artystów: Stanisława Wyspiańskiego, Jacka Malczewskiego i Józefa Mehoffera. Widowisko „Artyści i Muzy” to estetyczna i duchowa podróż przez meandry i tajniki ludzkiej duszy, które tak fascynowały artystów przełomu XIX i XX wieku. Ponadczasowość naszych emocji i pragnień sprawia, że tematy eksplorujące naszą duchowość i namiętności nigdy nie tracą na aktualności.
Spektakl skomponowany jest z czterech części:
Część I „Zuchwały ogrodnik” – zainspirowana grafiką Józefa Mehoffera pod tym właśnie tytułem przedstawiającą piękną kobietę i ogrodnika jako śmierć, a także jednym z najsłynniejszych młodopolskich obrazów „Tajemniczym Ogrodem”. Nawiązujemy tu również do relacji uczuciowej pomiędzy Józefem Mehofferem, a jego żoną Jadwigą malarką i kolekcjonerką.
Część II „Zatruta Studnia” – zainspirowana obrazem Jacka Malczewskiego, a także obecnymi silnie w sztuce młodopolskiej odwołaniami do sztuki Japonii.
Część III „Sad” – oparta na poruszającym wierszu Bolesława Leśmiana.
Część IV „Niebiosa” – zainspirowana tęsknotą za niebiosami i wiarą w opiekuńcze, nadprzyrodzone istoty.
Spektakl ten to podróż przez duszę; to badanie duszy – duszy artysty, duszy człowieka – to poprzez sztukę odwieczne poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o to, co jest istotą i przyczyną specyficznej kondycji ludzkiej.
W spektaklu autorstwa i reżyserii Marii Molendy wzięli udział wspaniali artyści:
Maria Gabryś-Heyke – Muza (fortepian)
Kasia Rogal – Dusza (śpiew)
Muzycy: Oleg Dyyak (akordeon), Krzysztof Augustyn (kontrabas), Dominik Pietraszek (skrzypce), Maciej Kwarciński (flety, instrumenty perkusyjne)
Kompozycje muzyczne: Paweł Dyjak.
Jan Mancewicz – Artysta
Anna Lenczewska – Żona / Kochanka
Justyna Stasik – Natchnienie /Yurei / Anioł
Anna Bernady – Sztuka / Modelka / Kobieta przy studni / Madonna Polska
Maja Zawada – Modelka / Anioł
Małgorzata Cierlik – Modelka / Anioł
Marta Nabielec – Modelka / Anioł
Marcelina Stasik – Modelka / Anioł
Alicja Szybowicz – Piękno / Dziewczyna z sadu
Ján Fečko – Tancerz / Król Płanetników
Stanisław Iwanicki – Płanetnik
Filip Świeczkowski – Płanetnik
Maria Molenda – reżyseria
Alicja Szybowicz, Ján Fečko, Maja Zawada – choreografia
Maria Molenda, Elżbieta Mężyk | Atelier Nomina Rosae – kostiumy
Anna Warot – charakteryzacja
Tomasz Dominik – oświetlenie
Scenografia: Maria Molenda; wykorzystano obrazy autorstwa cudownej malarki: Marii Aleksandry Skowronek.
Serdecznie dziękujemy Pani Marii Skowronek i Aleksandrze Skowronek za wypożyczenie obrazów autorstwa Aleksandry Skowronek, które stały się częścią scenografii spektaklu oraz zespołowi PIĄTKOWIAKI za wypożyczenie lachowskich strojów,
Spektakl zrealizowany został w ramach XVI edycji „Labiryntu Historii” pt. „Artyści – wizjonerzy piękna” organizowanego przez Nomina Rosae, Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ oraz Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką.
Wydarzenie zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego.