Koncert „Piękne dźwięki z Ukrainy” podczas V Dni Ukraińskich w MCK SOKÓŁ
| On maj05,2022Już w najbliższy czwartek, 12 maja, o godzinie 19.00, w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu odbędzie się koncert „Piękne Dźwięki z Ukrainy”, którego jesteśmy partnerami, a w którym udział weźmie nasza piękna artystka Iryna Hubyak oraz nasi przyjaciele Oleg Dyyak z córką Anną i Paweł Dyjak.Ideą tego koncertu, organizowanego w ramach V Dni Ukraińskich, a także cyklu SOLIDARNI Z UKRAINĄ, który w roku 2022 odbywa się w MCK SOKÓŁ, jest okazanie solidarności z artystami ukraińskimi oraz udzielenie im wsparcia w wymiarze artystycznym i finansowym.
W programie koncertu artyści ukraińscy zaprezentują utwory klasyczne oraz tradycyjne.
W trakcie wydarzenia FUNDACJA ROZWOJU SĄDECCZYZNY prowadzić będzie zbiórkę, z której środki przeznaczone zostaną na pomoc Ukrainie.
Artyści:
Iryna Hubyak
Urodziła się 19 września 1986 roku w obwodzie rówieńskim. W 2001 roku ukończyła Szkołę Muzyczną w Zdołbunowie, w klasie Tetiany Małaszkiny i Ołeksandry Gnatiowej, a cztery lata później Wyższą Szkołę Muzyczną w Równem, w klasie T. V. Sventacha – Zasłużonego Artysty Ukrainy. Absolwentka Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej im. Mykoły Łysenki, gdzie otrzymała tytuł magistra w klasie bandury – docent Oksany Gerasimenko – Zasłużonej Artystki Ukrainy, w klasie wokalnej – docent Galiny Gawryś, w klasie dyrygentury – docenta Iwana Czupaszko (2010). Laureatka między innymi II nagrody Międzynarodowego Konkursu Artystycznego „Srebnyj zvin” w Użhorodzie (2008) oraz Ogólnoukraińskiego Festiwalu im. Ostapa Veresaya (2009).
Od 2010 roku uczy gry na bandurze w Wyższej Szkole Muzycznej im. Solomy Krushelnytskiej w Tarnopolu. Brała udział w koncercie „Bandurne koło” w sali koncertowa Obwodowego Towarzystwa Filharmonicznego w Iwano-Frankiwsku (2012). Od czerwca 2014 roku tworzy i gra w trio bandurzystek „Oriana”, z którym koncertuje w Ukrainie i za granicą m.in. w: Polsce, Niemczech, Francji, Bułgarii, Litwie, Finlandii, Tajwanie.
Oleg DYYAK
Koncertuje i nagrywa dla radia i telewizji m.in. w: Polsce, Niemczech, Francji, Szwecji, Belgii, Finlandii, Hiszpanii, Irlandii, Czechach, Estonii, Rumunii Bułgarii, Serbii, Szwajcarii, Turcji, Izraelu, USA, Kanadzie, Taiwanie, Meksyku oraz na Węgrzech, Litwie czy Ukrainie.Współpracował z takimi artystami jak: Tomasz Stańko, Grażyna Auguścik, Don Byron, Tomasz Wachnowski, Łada Gorpienko, Tomasz Gąssowski, Frank London, Lech Dyblik, Piotr Domagała, Kinga Rataj, Urszula Makosz, Marek Moś, Robert Kabara, a także z orkiestrą AUKSO i Sinfoniettą Cracovią.Prowadzi klasę akordeonu w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Krakowie. Za osiągnięcia artystyczno-pedagogiczne został uhonorowany nagrodą „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz „Honoris Gratia” przez Prezydenta Miasta Krakowa.
Anna DYYAK
Od roku 2019 kontynuuje naukę gry na wiolonczeli w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Krakowie, w klasie wiolonczeli profesora Jacka Kociubana. W roku 2021 została podopieczną Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.Oleg i Anna Dyyak, jako duet, osiągają niezwykłe muzyczne porozumienie, repertuarowo podążają ku subtelnie rozumianej muzyce świata i muzyce współczesnej. W ich graniu jest dużo liryzmu, przestrzeni, pojawia się finezja i improwizacja oraz operowanie ciszą i nastrojem.
PAWEŁ DYJAK
Dyrektor Instytutu Europa Karpat – oddziału MCK SOKÓŁ. Od pierwszego kongresu autorka koncepcji i konsultant programowy tego wydarzenia.
Absolwentka filologii polskiej na UJ. W przeszłości dziennikarka radiowa, rzecznik prasowy prezydenta Nowego Sącza, dyrektor biura parlamentarnego. Od 2001 roku zatrudniona w MCK SOKÓŁ, najpierw jako specjalista ds. marketingu i promocji, następnie w Instytucie, który współtworzyła. Autorka i realizatorka wielu projektów tworzonych zarówno dla Instytutu, jak też dla rozmaitych instytucji, firm i organizacji pozarządowych. Pomysłodawczyni wydarzeń kulturalnych realizowanych przez Instytut Europa Karpat z jego flagowym festiwalem Małopolska KARPATY OFFer.
Pracuje społecznie w zarządach Towarzystwa Gimnastycznego Sokół oraz Towarzystwa Przyjaciół Chorych SĄDECKIE HOSPICJUM. Należy również do Towarzystwa Literackiego im. Cypriana Norwida.
Jest konferansjerką wielu wydarzeń kulturalnych (Veritatis Splendor, Festiwal Muzyka zaklęta w drewnie, Ziarnko Gorczycy, cykl Tradycja przez pokolenia, My Małopolanie itd.). Scenarzystka i reżyser wielu kulturalnych i społecznych wydarzeń. Autorka filmów dokumentalnych: „Sercem budowane. Opowieść o Skale Piotrowej na Sądeckich Plantach”, „Drewniana dusza Małopolski” (film o Szlaku Architektury Drewnianej). Wydała tomik poezji „Tylko najprostsze tajemnice”.
Z zamiłowania pożeraczka książek z mocnym akcentem na poezję. Kocha taniec. Wykazuje bliską słabości wrażliwość na wszelakie społeczne i kulturowe zjawiska, które wzbogacają emocjonalną i duchową sferę człowieka, budują humanizm, wzmacniają poczucie wolności i tolerancję.
break