Złote Popołudnie powraca!
| On cze01,2022Po długiej przerwie zapraszamy na kolejną edycję Złotego Popołudnia, do zabytkowego Dworu w Stryszowie.
Machina do podróży w czasie rusza 16 lipca 2022 roku o godzinie 14.00
W programie głównie „dolce far niente” 😉
Dla bardziej aktywnych i spragnionych wrażeń przygotowaliśmy jednak następujące propozycje:
15.00 wspólny polonez na powitanie (dziedziniec przed dworem)
prowadzenie: Teatr Tańca Terpsychora, Szkoła Tańca Jane Austen, Kings Town Dancers.
16.00 wernisaż wystawy „UKRYTE. Historia bielizny od średniowiecza po początek XX w.” – kuratorskie oprowadzanie po wystawie (dr Maria Molenda) i pokaz ubierania gentlemana (Juliusz Zieliński, GRH „Ziemia obiecana”)
17.30 tradycyjne wspólne zdjęcie przed dworem, zaraz po którym zapraszamy na „Bal u Telimeny – czyli tańce poważne i żywiołowe”, a następnie na nieodzowne już wybory najelegantszego gentelmana.
Na Złotym Popołudniu towarzyszyć nam będzie muzyka na żywo w wykonaniu Pani Justyny Grabowskiej oraz parująca herbata z samowaru Pani Gabrieli Krysińskiej.
Będzie można także zamówić wykonanie fotografii w technice kolodionowej u Mistrza Szwaczki oraz spotkać się z młodą artystką malarką Julią Janur i pięknymi chartami rosyjskimi z hodowli „Porcelanowa Piękność”.
Nie zapomnijcie o koszach piknikowych i o odpowiednich ubiorach! Z uwagi na Rok Romantyzmu Polskiego zachęcamy do wystąpienia zwłaszcza w kreacjach z I połowy XIX wieku.
Zwrócicie uwagę również na Wasze kosze piknikowe – unikajmy plastiku i zainspirujmy się estetyką i smakami XIX wieku 😊
Czekamy na Was i życzymy Wam cudownej zabawy!
Wstęp na Złote Popołudnie jest bezpłatny, wymagana jest jednak wcześniejsza rezerwacja miejsc
Z uwagi na zabytkowy charakter dworu liczba miejsc jest ograniczona.
Prosimy o przesyłanie zapisów na adres: maciej.walasek@nomina.pl
Z historii dworu: Dwór w Stryszowie należy do grupy najciekawszych zabytków dawnego budownictwa rezydencjonalnego w powiecie wadowickim w Małopolsce. Wzniesiony pod koniec wieku XVI przez Adama Suskiego, pierwotnie jako dwór obronny, został przebudowany w połowie XVIII stulecia. W XIX w. zamieszkiwała tu rodzina Gorczyńskich.
Od 50 lat, jako oddział Zamku Królewskiego na Wawelu, dwór pełni funkcję placówki muzealnej. Jest w nim prezentowana stała ekspozycja, uzupełniana wystawami czasowymi.
Nieodłączną atrakcją jest ogród dworski, kiedyś 10-hektarowy park w stylu angielskim, dzisiaj można w nim odpocząć, schronić się przed upałem w cieniu drzew, a zadbany zabytkowy park pełen świerków, lip i topól zachęca do odpoczynku na łonie natury.