Koncert charytatywny w starosądeckim Sokole na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Syrii i Turcji
| On mar01,2023Pomagamy ofiarom tragicznego w skutkach trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii.
Wraz z Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari zapraszamy w sobotę, 4 marca, o godzinie 18.00 na koncert charytatywny w starosądeckim Sokole. Zagrają Wassim Ibrahim z Tomasem Celis Sanchez oraz Iryna HubyakPotężne trzęsienie ziemi o sile 7,8 stopnia w skali Richtera spustoszyło południową Turcję i północną Syrię. Wstrząsy były odczuwalne także w sąsiednich krajach. Ponad 41 000 osób straciło życie, a kolejne dziesiątki tysięcy straciły dorobek całego życia.
Polska Akcja Humanitarna przekaże pilną pomoc dla osób, które ucierpiały w wyniku kataklizmu. Zespół reagowania natychmiastowego dotarł już do najmocniej poszkodowanego regionu. PAH współpracuje przy udzielaniu wsparcia z lokalnymi partnerami.
Najpilniejsze potrzeby to zapewnienie bezpiecznego, ciepłego schronienia – wielu domom grozi zawalenie, dochodzi do wielu wstrząsów wtórnych – jak i żywności czy artykułów higienicznych. Już 6 lutego PAH uruchomiła zbiórki na pah.org.pl oraz portalu siepomaga.pl, aby zebrać środki niezbędne do sfinansowania udzielenia natychmiastowej pomocy dla ofiar trzęsienia ziemi z Turcji i Syrii.
Wpłat można dokonywać również przelewem tradycyjnym (numery rachunków PAH w Alior Bank S.A. poniżej) z dopiskiem Pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi w Turcji/Syrii:
Wpłaty w PLN: 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772
IBAN: PL02 2490 0005 0000 4600 8316 8772
SWIFT KOD: ALBPPLPW
Koncertowi towarzyszyć będzie zbiórka datków, którą w całości przekażemy na konto Polskiej Akcji Humanitarnej dedykowane ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii.
Uwaga: Organizatorzy, współorganizatorzy, wolontariusze, obsługa techniczna i artyści nie pobierają wynagrodzenia z tytułu organizacji wydarzenia.
„Reliktowe zdjęcia kraju pełnego miłości, sztuki i spokoju to podsumowanie naszego koncertu (Wieczór orientalny). Zapraszamy na koncert Wassima Ibrahima, aby posłuchać dźwięków Orientu. Muzyczna trasa, podczas której odwiedzimy kilka krajów i posłuchamy starożytnych melodii z kultur Mezopotamii. Turcy, Egiptu i Lewantu, w językach aramejskim, arabskim oraz w różnych dialektach tych krajów.”
Wassim Ibrahim – kompozytor, instrumentalista, wokalista. Pochodzi z Damaszku w Syrii, ale od 7 lat mieszka i tworzy w Krakowie. Muzyczną przygodę rozpoczął w wieku sześciu lat, grając na flecie i lutni ale, profesjonalną karierę rozpoczął w 2012 r. jako nauczyciel w Higher Institute of Music w Damaszku, gdzie wykładał historię muzyki, prowadził zajęcia z harmonii i kształcenia słuchu. Był wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Uniwersytetu Viterbo, La Crosse, Wisconsin, USA i Wisconsin University, La Crosse, Wisconsin, USA. Na Akademii Muzycznej w Krakowie uzyskał stopień doktora w dziedzinie kompozycji muzycznej. Na co dzień Wassim Ibrahim współpracuje z wieloma muzykami, koncertuje od Dubaju po Kalifornię, współtworzy projekt Nasmeh z polską śpiewaczką Aleksandrą Zawłocką i meksykańskim perkusistą Tomasem Celisem Sanchezem.
Tomas Celis Sanchez – perkusista urodzony w Meksyku (o kubańskich korzeniach), od 20 lat mieszkający w Polsce. Ukończył Akademię Muzyczną w Meksyku w klasie kontrabasu. Wielce uznany instrumentalista znany ze współpracy z polskimi i międzynarodowymi artystami, takimi jak m.in. John Taylor (pianista jazzowy), Derrick McKenzie (Jamiroquai), pianista Kelvin Sholar, gitarzysa jazzowy Jarosław Śmietana, pianista i kompozytor Leszek Możdżer, Paweł Kaczmarczyk, Bernard Maseli, Krzysztof Ścierański, Ewa Bem, zespół Raz Dwa Trzy, Marcin Pospieszalski, Mieczysław Szcześniak, Ewa Uryga, Anna Maria Jopek czy Justyna Steczkowska. Współpracował z muzykami z Azji Zachodniej i Wschodniej oraz młodymi muzykami współczesnymi (np. kompozytor klawesynowy James Dorsa, klawesynistka Monika Fory). Zapraszany jest do udziału w najważniejszych europejskich festiwalach jazzowych (m.in. Ingolstadt Jazz Tage, International Jazz & Blues Festival Kikinda w Serbii). Grał na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach, Haarlem Jazzstadt w Amsterdamie oraz na festiwalu City of Music we włoskim mieście Lecca. Współpracuje z Filharmonią Bałtycką, Filharmonią Opolska, Filharmonią Częstochowska, Filharmonią Narodową i zespołem Camerata Silesia.
Iryna Hubyak – urodziła się 19 września 1986 roku w obwodzie rówieńskim. W 2001 roku ukończyła Szkołę Muzyczną w Zdołbunowie, w klasie Tetiany Małaszkiny i Ołeksandry Gnatiowej, a cztery lata później Wyższą Szkołę Muzyczną w Równem, w klasie T. V. Sventacha – Zasłużonego Artysty Ukrainy. Absolwentka Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej im. Mykoły Łysenki, gdzie otrzymała tytuł magistra w klasie bandury – docent Oksany Gerasimenko – Zasłużonej Artystki Ukrainy, w klasie wokalnej – docent Galiny Gawryś, w klasie dyrygentury – docenta Iwana Czupaszko (2010). Laureatka między innymi II nagrody Międzynarodowego Konkursu Artystycznego „Srebnyj zvin” w Użhorodzie (2008) oraz Ogólnoukraińskiego Festiwalu im. Ostapa Veresaya (2009).
Od 2010 roku uczy gry na bandurze w Wyższej Szkole Muzycznej im. Solomy Krushelnytskiej w Tarnopolu. Brała udział w koncercie „Bandurne koło” w sali koncertowa Obwodowego Towarzystwa Filharmonicznego w Iwano-Frankiwsku (2012). Od czerwca 2014 roku tworzy i gra w trio bandurzystek „Oriana”, z którym koncertuje w Ukrainie i za granicą m.in. w: Polsce, Niemczech, Francji, Bułgarii, Litwie, Finlandii, Tajwanie.