„Wszystkie odcienie zieleni” – Złote Popołudnie 2024
| On lip17,2024Zapraszamy 17 sierpnia 2024 r. do pięknego Dworu w Stryszowie na kolejną podróż w czasie w ramach Złotego Popołudnia!
Tegoroczna edycja, pod hasłem „Wszystkie odcienie zieleni” przeniesie Was w świat mody na zieleń i przyrody.
Machina czasu w Dworze w Stryszowie ruszy o godzinie 13.00.
Datowanie proponujemy szerokie: od początku XIX po początek XX w., a ponieważ w tym roku elementem programu będą warsztaty fotograficzne, możecie oczekiwać, że po wydarzeniu zasypią Was fotograficzne pamiątki.
W trakcie „Złotego Popołudnia” odbędzie się również wernisaż wystawy „Wszystkie odcienie zieleni. O kolorze zielonym w modzie XIX i pocz. XX w.”, na której prezentujemy ubiory, akcesoria modowe oraz żurnale z XIX i 4 pierwszych dekad XX w.
Poza tym w programie: warsztaty fotograficzne, warsztaty kompozycji kwiatowych oraz warsztaty malarskie z kostiumem historycznym w tle, spacer wśród drzew, wykład o historii mody połączony z prezentacją rekonstrukcji sukien z XIX w. oraz żurnali modowych; a w ogrodzie stryszowskiego dworu ponadto: pokaz i nauka tańca, możliwość zapozowania do portretu, spotkanie z tradycyjnym ubiorem żywieckim, zdjęcia inspirowane grafikami z dawnych żurnali modowych i wspólne zdjęcie wszystkich uczestników oraz spotkanie z rosyjskimi chartami, którymi zachwycali się artyści art nouveau i art déco.
Wieczorem zapraszamy Was na niepowtarzalny, klimatyczny koncert Wassima Ibrahima pt. „Mistyka romantyzmu”, zainspirowany miłosnymi utworami z czterech stron świata.
PROGRAM:
13.00 rozpoczynamy Złote Popołudnie
O tej samej godzinie rozpoczną się również warsztaty malarskie „Paleta modnych zieleni” prowadzone przez Las i Niebo
a także warsztaty kompozycji kwiatowych z Justyną Stasik – Justyna będzie czekać na Was przy swoim warsztacie do końca dnia
14.00 wykład „Wszystkie odcienie zieleni” dr Marii Molendy oraz prezentacja sukien i żurnali modowych
15.00 wernisaż wystawy „Wszystkie odcienie zieleni”
15.30 Spacer z drzewami, na który zabierze nas dr Krzysztof Kapała z Ogrodu Botanicznego UJ
16:30 Zielenie w mieszczańskim stroju żywieckim – prezentacja strojów i opowieść o nich przygotowana przez Dorotę Firlej, kustoszkę Muzeum Miejskiego w Żywcu
17:00 wspólne zdjęcie i sesje fotograficzne inspirowane grafikami z żurnali modowych
18.00 koncert Wassima Ibrahima „Mistyka romantyzmu”
a poza tym w ciągu całego dnia możecie przysiąść do pozowania pannie Julii, potańczyć z Zieloną Wróżką (Kings Town Dancers), zapozować fotografom, spotkać się z cudnymi chartami z hodowli „Porcelanowa Piękność” oraz członkami GRH „Ziemia Obiecana” i ogólnie relaksować się w dobrym towarzystwie.
Przybywajcie i przygotujcie piękne stroje – chętnie w odcieniach zieleni!
Do zobaczenie w Dworze w Stryszowie!
————— ————— —————
Poznaj naszych gości:
Warsztaty fotograficzne, które skupiać się będą na fotografii postaci w kostiumie historycznym, poprowadzi Marzenna Gawriłow (Szymańska) – animatorka kultury, pedagożka, fotografka. Absolwentka łódzkiej „Filmówki”, obecnie w trakcie studiów podyplomowych o roli fotografii w terapii i rozwoju osobistym. Swoje zdjęcia prezentowała podczas wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce i w Europie. Prowadzi społeczność zrzeszającą fotografów z Wawra i z tzw. „linii otwockiej” FotoFalenica (www.facebook.com/falenickieforumfotograficzne/)
Warsztaty kompozycji kwiatowych, wprowadzające w świat flory za pomocą nieprzemijającego piękna suszonych kwiatów – ich uczestnicy będą mogli stworzyć niezwykłe flowerboxy oraz niewielkie oshibany, które w relaksujący sposób pomogą w ćwiczeniu precyzji, delikatności i koncentracji – poprowadzi Justyna Stasik; miłośniczka natury, florystka, na co dzień otaczająca się roślinami, kreując kompozycje kwiatowe oraz prowadząc warsztaty w nowohuckiej kwiaciarni Kawa Kwiaty i Warsztaty; swoje umiejętności rozwijała w kilku krakowskich pracowniach oraz na kursie w Małopolskim Centrum Edukacji Florystycznej.
„Paleta modnych zieleni” – warsztaty malarskie z kostiumem historycznym w tle; Las i Niebo zaprosi Was na warsztaty, podczas których będzie można namalować portret swojego ubioru lub stworzyć projekt wymarzonej sukni historycznej
Spacer z drzewami, pozwalający zanurzyć się w zieleni, zbliżyć do natury i lepiej ją zrozumieć, poprowadzi dr inż. Krzysztof Kapała z Ogrodu Botanicznego UJ – absolwent Akademii Rolniczej w Krakowie, botanik, ogrodnik i edukator; od prawie 15 lat związany z Ogrodem Botanicznym UJ, w którym m.in. opiekował się działem dendrologii, zajmował się przygotowaniem i redagowaniem Index Seminum (katalogu nasion przeznaczonego do wymiany z innymi ogrodami botanicznymi). Interesuje się historią botaniki; zgromadził bogatą kolekcję dzieł z tej dziedziny, zawierającą zarówno książki i opracowania zbiorowe, jak i odbitki publikowane od XVIII do XX wieku – łącznie ok. 6000 obiektów. Współpracuje również z Muzeum Ogrodu Botanicznego, przyczyniając się do wzbogacania zbiorów; miał znaczący wkład w uratowanie setek przekazanych do utylizacji prac z likwidowanej wspólnej biblioteki Instytutu Botaniki UJ i Instytutu Botaniki PAN. Członek Polskiego Towarzystwa Botanicznego i od lipca 2022 przewodniczący Sekcji Historii Botaniki
.
Wykład o historii barwy zielonej w modzie, któremu towarzyszyć będzie prezentacja rekonstrukcji sukien oraz dawnych żurnali wygłosi dr Maria Molenda – historyczka, artystka, kostiumografka, Absolwentka Instytutu Historii UJ oraz Uniwersytetu w Orleanie. W 2004 r. utworzyła Fundację Nomina Rosae i działające w jej ramach Atelier, których pracami kieruje nieprzerwanie do dziś, m.in. projektując rekonstrukcje ubiorów historycznych oraz kostiumy na potrzeby muzeów, instytucji kultury, teatrów i filmu. Jest autorką książki „Splendide vestitus” poświęconej ubiorom królów z dynastii Jagiellonów, a także innych publikacji naukowych i popularnonaukowych oraz współautorką książki „Kontusz. Z dziejów polskiego ubioru narodowego”, która ukazała się w 2023 r. nakładem wydawnictwa PIW. Wykład i prezentacja realizowane będą w ramach projektu „Damy w zieleni” – prezentacja mody z XIX wieku przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego
.
Podczas Złotego Popołudnia w ogrodzie w Stryszowie pojawią się również: Julia Janur, studentka czwartego roku wzornictwa przemysłowego na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie; brała udział w targach i wystawach związanych z projektowaniem zarówno w Polsce, jak i za granicą; W wolnym czasie oddaje się swojej pasji do malarstwa; Alicja i Janek, czyli Kings Town Dancers – duet profesjonalnych tancerzy, którzy, łącząc taniec
i teatr, przybliżają widzom tańce minionych epok. Wcielając się w barwne postaci, zapraszają widzów do swojego tanecznego świata pełnego treści i harmonii. Repertuar zespołu obejmuje tańce charakterystyczne (tradycyjne) różnych krajów, tańce epokowe (renesansowe, barokowe, XIX-wieczne, tańce lat 20. XX wieku), polskie tańce narodowe oraz tańce staropolskie; Asysta Żywiecka – grupa prezentująca tradycyjny ubiór żywiecki, która powstałą jako naturalna kontynuacja lokalnej tradycji modowej, od 2016 r. funkcjonująca jako stowarzyszenie, którego celem jest m.in. kultywowanie lokalnej historii i tradycji oraz dziedzictwa niematerialnego; a także charty rosyjskie z hodowli Porcelanowa Piękność z Nowego Sącza (www.instagram.com/porcelanowapieknosc/).
Wieczorny koncert pod hasłem „Mistyka romantyzmu” zagra Wassim Ibrahim – artysta, który urodził się w 1978 roku w Damaszku, w Syrii. W 1998 roku ukończył pierwsze studia wyższe z tytułem inżyniera budownictwa i w ciągu następnych siedmiu lat brał udział w licznych projektach budowlanych w Syrii. Następnie w 2005 roku rozpoczął studia na kierunku harmonia i kontrapunkt, które prowadziła prof. Bella Tagezieva w High Institute of Music (Wydział Teorii i Kompozycji) w Damaszku. Studia te ukończył w 2010 roku. Do Polski przyjechał w 2013 roku i tu, w roku 2015, uzyskał stopień magistra studiów kompozytorskich na Akademii Muzycznej w Krakowie, pod nadzorem prof. Józefa Rychlika. W 2019 roku uzyskał stopień doktora w dziedzinie kompozycji muzycznej na Akademii Muzycznej w Krakowie (kierunek kompozytorski), współpracując z prof. Wojciechem Widłakiem. W latach 2010–2013 rozpoczął profesjonalną karierę akademicką jako nauczyciel w Higher Institute of Music w Damaszku, w Syrii, gdzie wykładał historię muzyki oraz prowadził zajęcia z harmonii i kształcenia słuchu. Był gościnnym wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie i Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz amerykańskich uczelni Viterbo i Wisconsin University w La Crosse, Wisconsin.
Do zobaczenia na Złotym Popołudniu! Serdecznie zapraszamy!