Pracownia Rekonstrukcji Ubiorów Dawnych i Kostiumów
Fundacja szczególnie specjalizuje się w historii dawnej mody. W jej ramach od ponad 11 lat działa Pracownia Rekonstrukcji Ubiorów Dawnych i Kostiumów, w której powstają stroje i kolekcje przede wszystkim na potrzeby placówek muzealnych i instytucji kulturalnych. Ubiory wykonane w pracowni Fundacji weszły w skład stałych ekspozycji muzealnych (m.in. Muzeum Zamkowego w Malborku, Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Historii Polski w Warszawie, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Muzeum w Gliwicach, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum w Kieżmarku na Słowacji).
W pracowni wykonujemy zarówno rekonstrukcje ubiorów, jak i kostiumy teatralne (m.in. dla Teatru Plejada w Krakowie oraz Teatru Storia w Nowym Sączu) i filmowe, a także ubiory inspirowane wzorami i motywami historycznymi. Przykłady naszych realizacji – zarówno rekonstrukcji, jak i kostiumów można oglądać w dziale „Ubiory”.
Zapraszamy do niezwykłego świata dawnych ubiorów! Pytania i zamówienia prosimy kierować na adres: pracownia@nomina.pl lub fundacja@nomina.pl
Często zadawane pytania
Czym zajmuje się pracownia Nomina Rosae?
Pracownia Rekonstrukcji Ubiorów Historycznych i Kostiumów Nomina Rosae – jak sama nazwa wskazuje – zajmuje się wykonywaniem rekonstrukcji Ubiorów Historycznych oraz tworzeniem kostiumów historycznych na potrzeby teatrów, muzeów, produkcji filmowych, na potrzeby własne Fuindacji i na zamówienia indywidualne.
Czym różni się rekonstrukcja od kostiumu?
Rekonstrukcja to odtworzenie dawnego ubioru lub jege elementu w sposób jak najbardziej wierny, zbliżony do oryginału (w ramach możliwości technicznych oraz dostepnęj wiedzy i źródeł). Kostium może byc luźniej inspirowaną kreacją opartą na oryginalnych ubiorach. Wykonujemy zarówno rekonstrukcje, jak i kostiumy, w zależności od preferencji zamawiającego.
Czy wykonujecie także ubiory chłopstwa/mieszczan/mniejszości etnicznych?
Staramy się być jak najbardziej wszechstronni, w związku z czym zajmujemy się nie tylko ubiorami szlachty i najbogatszych przedstawicieli dawnych społeczeństw, ale również tym, co nosiły inne warstwy, a także osoby z marginesów i nizin społecznych.
Czy można zamówić u Was mundur wojskowy?
Szycie rekonstrukcji mundurów wojskowych z XIX i XX w. jest sprawą trudną i wymaga dodatkowej pracy ze źródłami dla odpowiedniego oddania realiów określonego oddziału lub formacji, która mundur nosiła. Dlatego do każdego zamówienia podchodzimy indywidualnie.
Jaki jest orientacyjny koszt sukni/kontusza/innego ubrania?
Słyszymy to pytanie często, a jest na nie niezwykle trudno odpowiedzieć. Wszystko zależy od skomplikowania kroju, jakości i ilości użytych tkanin i ozdób, akcesoriów, które mają towarzyszyć ubiorowi i wielu wielu innych czynników. Na pytanie o koszt wykonania danego zamówienia najpierw musimy wspólnie z zamawiającym ustalić szczegóły, by móc podać (choćby orientacyjną) wycenę.
Jaki jest przybliżony czas realizacji zamówienia
Odsyłamy uprzejmie do odpowiedzi na poprzednie pytanie.