„Portret Polaka” jest już gotowy!
| On sty07,2019Nasz film o Bolesławie Barbackim zostanie zaprezentowany w tym roku. Praca nad nim kojarzy się nam głównie z dużym pośpiechem, wysiłkiem, ale i wielką przyjemnością, jaką niosła świadomość, że opowiadamy o postaci tak ze wszech miar wartej przypomnienia i zaprezentowania szerokiej publiczności.
Film „Portret Polaka” ukończony!
Bolesław Barbacki, malarz-realista okresu międzywojnia, powraca jako duch do swej pracowni. Przyglądając się przedmiotom tam zgromadzonym, artysta zabiera nas w przeszłość, w podróż przez wspomnienia o swoim bogatym życiu, które przeżywał w czasie niezwykle przełomowym dla Polski: od schyłku XIX wieku po katastrofę II wojny światowej. Bolesław malował realistyczne portrety, tworząc panoramę wizerunków Polaków – kobiet, mężczyzn i dzieci. Był też silnie zaangażowanym działaczem społecznym, jego życie związane było z Nowym Sączem, dla tego miasta pracował i tworzył. Wspomnienia przenoszą go w świat dzieciństwa i młodości, kreśląc szeroką panoramę życia rodzinnego, społecznego i politycznego; ukazują go w Paryżu, dokąd wyjechał, by rozwijać swój malarski warsztat; Bolesław wspomina także utraconą miłość i w końcu swoją tragiczną śmierć z rąk hitlerowców. Wspomnienia Barbackiego oraz obrazy jego nawiedzenia pustej pracowni przeplatają się z wywiadami, w których historycy, społecznicy i ludzie kultury Nowego Sącza opowiadają o życiu artysty, jego dziedzictwie i wpływie na historię miasta.
Nasz film o Bolesławie Barbackim zostanie zaprezentowany w tym roku. Praca nad nim kojarzy się nam głównie z dużym pośpiechem (obowiązywały nas terminy dotacji przyznanej w ramach konkursu „Filmoteka Malopolska”), wysiłkiem, ale i wielką przyjemnością, jaką niosła świadomość, że opowiadamy o postaci tak wartej ze wszech miar przypomnienia i zaprezentowania szerokiej publiczności. Film powstał na podstawie scenariusza dr Marii Molendy przygotowywanego w oparciu o autentyczne teksty Bolesława Barbackiego, korespondencję i inne materiały źródłowe. Reżyserowała Barbara Szewczyk, absolwentka Państwowej Szkoły Filmowej w Łodzi i New York Film Academy; zdjęcia wykonał Przemysław Brynkiewicz. Film współprodukowali Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Film wsparli także: miasto Nowy Sącz, Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu i Firma FAKRO, a także indywidualni darczyńcy. Wielką pomocą służyło nam Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, korzystaliśmy bowiem z jego materiałów archiwalnych, a także lokacji: dom rodzinny Bolesława Barbackiego został zagrany przez dom krawca w Miasteczku Galicyjskim.
W naszej filmowej ekipie pojawili się wspaniali, utalentowani ludzie. W rolę Bolesława Barbackiego wcielił się Arkadiusz Detmer, scenografię tworzyła Natalia Giza, film montował Michał Pokropek, postprodukcją obrazu zajęła się Magdalena Nizel, muzykę napisał Sebastian Kondratowicz, a kierownikiem produkcji i planu był Łukasz Chmielewski. Mieliśmy także świetnych młodych aktorów: Daniela Oleksego i Karolinę Konicką. W rolę demonicznej kobiety z fantazji artysty wcieliła się Justyna Stasik. Charakteryzacją zajęła się Anna Pawlik, kostiumy zaprojektowała Maria Molenda.
Wiele osób pomogło nam ogromnie przy filmie. Nie powstałby on bez wsparcia pana Leszka Zegzdy i pani Moniki Ślepiak. Bardzo pomógł nam pan Andrzej Michalik, dzięki któremu mogliśmy urządzić pracownię Bolesława dokładnie w tym miejscu, w którym istniała za jego życia, czyli we frontowych pokojach przepięknej willi Marya. Pani Maria Śluzar-Skowronek bardzo wsparła nas, dostarczając rekwizytów do scenografii, a pan Przemysław Ajdukiewicz pomógł nam transportowo. Osób zaangażowanych w produkcję było jeszcze więcej. Serdecznie dziękujemy im wszystkim za wsparcie.
W tym roku będziecie już mogli zobaczyć gotowy „Portret Polaka”, film o Bolesławie Barbackim – o planowanych projekcjach będziemy informować na bieżąco.
Premiera filmu zaplanowana jest na przełom maja i czerwca 2019 roku i odbędzie się w Krakowie