Instytut Badań nad Ubiorem Polskim

Instytut Badań nad Ubiorem Polskim

Instytut Badań nad Ubiorem Polskim jest nową inicjatywą Fundacji Nomina Rosae, zmierzającą do stworzenia ośrodka zajmującego się dokumentacją i upowszechnianiem wiedzy o historii mody w Polsce.

Cele Instytutu

Instytut będzie realizował swoje cele dokumentując i badając historię ubiorów noszonych na terenach polskich i historycznie z Polską związanych oraz organizując:

– wykłady
– warsztaty
– seminaria
– konferencje

Celem Instytutu jest także stworzenie wirtualnego muzeum mody, które będzie platformą internetową prezentującą polskie zbiory ubiorów i akcesoriów historycznych zarówno tych znajdujących się w muzeach, jak i pochodzących z kolekcji prywatnych. Na stronie poza wybranymi obiektami (fotografie, filmy), znajdą się odpowiednie opisy ubiorów i akcesoriów, artykuły, oraz opisy kolekcji muzealnych i prywatnych.

Wyniki badań oraz artykuły naukowe publikowane będą na stronie internetowej Fundacji w postaci roczników, będą także przekładane na język angielski, aby przybliżać zagranicznym badaczom historię mody w Polsce, a dzięki temu również polską historię i kulturę.

Opiekun naukowy

Opiekunem naukowym Instytutu jest dr Beata Biedrońska-Słotowa, historyk sztuki, wieloletni kierownik działu tkanin Muzeum Narodowego w Krakowie. Pomysłodawczyni m.in. takich wystaw jak „Orient w sztuce polskiej”, „Za modą przez wieki”, „Zwiewne piękno”, „Tureckie konteksty”, „Sarmatyzm. Sen o potędze” oraz „Złote czasy Rzeczypospolitej” – wystawa w Madrycie inaugurująca prezydencję polską w UE.

Historia mody w Polsce stanowi ekscytujący przedmiot badań, pozwalający na pogłębione poznanie kultury i obyczajów naszego kraju oraz wniknięcie w dawną, barwną mozaikę gustów i specyfikę narodowej tradycji.

Współpraca

Serdecznie zapraszamy do współtworzenia Instytutu poprzez:

– współpracę naukową
– uczestnictwo w jego działaniach
– współfinansowanie jego rozwoju

Skip to content